تبلیغات
وبلاگ شخصی: سید سینا صباغی - تعریف مقدماتی عکاسی اولین مطلب من...
<a href=
به فرایند ثبت تصاویر به وسیله دریافت و ثبت نور برروی یک سطح حساس به نور ) نگاتیو  فیلم ( یا (سنسور الکترونیکی)  گفته می شود. الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیا بر روی سطح حساس به نور(هالوژن نقره یا سنسور) تاثیر می گذارد و باعث ثبت تصاویر می گردد .

عکاسی واجد سه ویژگی علمی ، صنعتی، اقتصادی و هنری است . عکاسی به عنوان یک پدیده علمی تولد یافت و به شکل یک صنعت گسترش یافت و همچنین جنبه های هنری نیز در آن ظهور کرد .

پیدایش عکاسی به اتاق تاریک بر می گردد . در حقیقت اتاق تاریک منجر به پیدایش عکاسی و دوربین عکاسی شد. اتاق تاریک عبارت از اتاقی است بی هیچ پنجره. هیچ نوری به آن راه ندارد مگر از طریق روزنه ای که بر یکی از دیوارهای اتاق تعبیه شده تصاویر یا چشم اندازهای روبروی روزنه به صورت وارونه بر دیوار روبرویش بازتاب می یافت . بعضاً نگارگران از تصاویر بازتاب یافته به عنوان الگوی نقاشی شان استفاده می کردند .

بعدها این اتاق تاریک در ابعاد کوچک تر تبدیل به دوربین عکاسی شد. یعنی در برابر روزنه ای که وجود داشت ماده حساس به نور قرار می دادند تا تصاویر بازتابیده شده، ثبت و ضبط شود. در روند تکاملی دوربین، از عدسی و لنز در جایی که روزنه قرار داشت استفاده شد. مواد حساس به نور به فیلم های عکاسی امروزی تبدیل شدند که در انواع سیاه و سفید و رنگی ( نگاتیو ) و اسلاید ( پوزتیو) موجود است . نگاتیوها طی فرآیند دیگری در آزمایشگاه ( لابراتوار ) به عکس تبدیل می شوند. این روند ادامه یافت تا با پیدایش دوربین دیجیتال از حسگرهای حساس به نور به جای فیلم استفاده شد و دوربین های دیجیتال گسترش چشمگیری یافت اما فیلم های عکاسی هنوز جایگاه خود را دارند .


تاریخ : پنجشنبه 21 آبان 1394 | 02:36 ب.ظ | نویسنده : سید سینا صباغی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • مینی ویکی نت